Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Zpravodaj STOP, svazek 5, č. 4/2003

SDÍLET

Publikace je zdarma ke stažení po odeslání objednávky.

Popis

K stavebním osudům chrámu sv. Petra a Pavla, Pavel Borský, Dagmar Černoušková, historikové umění

Technologický průzkum kamenné výzdoby katedrály sv. Petra a Pavla v Brně, Karol Bayer, technolog

Archeologický výzkum v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, Josef Unger, PřF Masarykovy univerzity

Několik poznámek ke statice, Petr Daniel, Stabil s.r.o.

Obnova katedrály – záměry a realizace od r. 1991, Marie Veselá, Biskupství brněnské

Poslední číslo letošního Zpravodaje je věnováno katedrále sv. Petra a Pavla, která spolu se středověkým hradem a barokní pevností Špilberkem představuje jeden ze dvou dominantních symbolů města Brna. Přestože katedrála má středověký původ, do své majestátní podoby dospěla teprve na přelomu 19. a 20. století. Obě památky jsou umístěny na dvou od sebe oddělených vyvýšeninách ve středu města.

Katedrála má bohatou historii jak z pohledu stavebněhistorického, tak také z hlediska dějin brněnské diecéze. Od založení Biskupství brněnského v roce 1777 se na biskupském stolci vystřídalo celkem třináct sídelních biskupů. Katedrála sv. Petra a Pavla je duchovním stánkem nejen katolíků, ale pro potěchu ducha je navštěvována občany, kteří si přijdou poslechnout hudbu nebo zhlédnout dokonalost malířských a sochařských děl či prohlédnout si stavbu jako architektonické dílo. V katedrále jsou pořádány koncerty vážné hudby, a to nejen v době církevních svátků vánočních a velikonočních.

Je to památka, která si zaslouží, aby byla opečovávána, a proto jí v posledních několika letech byla věnována pozornost z hlediska technické údržby a oprav, aby se její stav nezhoršoval a byla zachována pro příští generace.

V příspěvcích napsaných odborníky z oblasti historie i techniky se čtenář dozví zajímavé informace o technickém stavu katedrály před opravami, o plánu a průběhu oprav. Je zde popsán jak archeologický průzkum, tak i průzkum stavebněhistorický. Z příspěvku historiků o stavebněhistorickém průzkumu si čtenář udělá obrázek o postupném vývoji objektu z románského kostelíka, přes raně gotický, pozdně gotický, barokní a opět regotizovaný kostel až k významné dominantě se dvěma vysokými věžemi. Restaurátorský průzkum podává informaci o stavu stavebního materiálu katedrály. Je popsán technický stav jednotlivých typů použitých materiálů a hlavní příčiny jejich destrukce. Několik poznámek je věnováno také statice kostela, která byla v posledním desetiletí podrobena poměrně detailnímu zkoumání, jehož účelem bylo především stanovit spolehlivost nosných konstrukcí katedrály, zejména v souvislosti s objevením krypty pod presbytářem.

Na tomto místě bych chtěla poděkovat autorům příspěvků, kteří se velmi ochotně zúčastnili přípravy tohoto čísla Zpravodaje. Rovněž děkujeme společnosti Gema Art Group (jež se i velkou měrou podílela na poslední obnově kostela) za finanční pomoc při vydání tohoto čísla Zpravodaje.

Pavla Rovnaníková, společnost STOP

Kategorie VydavatelSTOPVydáno12/2003Počet stran64IdentifikátorISSN: 1212‐4168

Další publikace

Zpravodaj STOP, svazek 6, č. 3/2004