Staronová synagoga

Zpravodaj STOP, svazek 11, č. 2/2009

SDÍLET

Publikace je zdarma ke stažení po odeslání objednávky.

Popis

Z historie Staronové synagogy, Arno Pařík, Židovské muzeum v Praze

Monitoring změn teploty a vlhkosti vzduchu v Staronové synagoze po zaplavení vodou v roce 2002, Petr Kotlík, VŠCHT Praha, Tomáš Rafl, restaurátor

Kamenné prvky v interiéru Staronové synagogy, Tomáš Rafl, restaurátor, Jiří Novotný, restaurátor, Gema Art Group a.s.

Úpravy technických zařízení a provozních pravidel ve Staronové synagoze v l. 2006–2008, Daniel Kosta, Matana a.s.

Druhé letošní číslo Zpravodaje STOP je věnováno významné památce židovské kultury – Staronové synagoze v Praze. Tato středověká stavba je jednou z mála zachovalých objektů svého druhu. V průběhu doby byla původní dvoulodní stavba rozšířena o jižní předsíň a na západní a severní straně o ženskou část. Hlavním materiálem nejstarší části synagogy je opuka, už v gotice (ale také např. při Mockerově rekonstrukci v 80. letech 19. století) však byly na některých částech použity i pálené cihly. Převažující stavební materiál spolu s polohou (nedaleko Vltavy s podlahou dnes pod úrovní okolního terénu) jsou rizikovými faktory, které pro stavbu představovaly ve starší i zcela nedávné minulosti značné nebezpečí. Dnes k nim přistupuje ještě další problém – velký zájem turistů, kteří se ji snaží navštívit. Staronová synagoga utrpěla i při poslední velké záplavě v Praze v roce 2002.

Toto číslo shrnuje základní informace o historii synagogy, o monitorování změn teploty a vlhkosti vzduchu v interiéru i stěn stavby právě po zatopení v roce 2002 a obsahuje podstatnou část zprávy o restaurování mimořádně cenného opukového reliéfu nad vchodem do hlavní lodi. Čtenář zde nalezne také informaci o současné snaze korigovat vnitřní klima tak, aby bylo k již zmíněné opuce, jako hlavnímu materiálu lodi, co „nejpřívětivější“. Právě citlivost opuky ke změnám vlhkosti (a teploty) hraje velkou roli v úvahách o tom, jak vnitřní prostor vytápět či větrat, jaké množství návštěvníků do historického prostoru synagogy vpouštět, jak nejcennější opukové prvky ošetřovat apod.

Péče o tuto výjimečnou stavbu v průběhu doby se samozřejmě neobešla bez omylů a chyb. V současné době je jí však věnována systematická péče, která by mohla být pro další památky tohoto typu vodítkem a návodem. Věříme, že zkušenosti zde uvedené mohou být užitečné i při hledání vhodných kroků jejich ochrany a obnovy.

Petr Kotlík, předseda společnosti STOP

Kategorie VydavatelSTOPVydáno6/2009Počet stran50IdentifikátorISSN: 1212‐4168

Další publikace

Zpravodaj STOP, svazek 14, č. 4/2012

Zpravodaj STOP, svazek 14, č. 2/2012

Zpravodaj STOP, svazek 3, č. 2/2001