Dnešní seminář věnovaný nápisům, kresbám, symbolům či prostým čmáranicím na površích různých objektů a označovaným jako graffiti navazuje na setkání, které pořádala společnost STOP koncem minulého roku. Tehdy jsme se zabývali především otázkami uměleckými, sociologickými a právními, které se ve spojitosti s tímto jevem objevují. Dnes se chceme soustředit na prostředky a metody, které slouží k jejich odstraňování.
Rozšíření graffiti v našich městech (včetně památkových staveb a objektů) nás nutí zabývat se otázkami ochrany před nimi velmi intenzivně. Odstraňování již vzniklých nápisů je posledním krokem v řadě, avšak rychlé (a přitom šetrné a pokud možno levné) vyčistění „pomalovaného“ povrchu má i účinek preventivní. Dokazuje, že se někdo o daný objekt stará, že tedy není ponechán svému osudu. Je známo, že první, byť malý nápis, symbol, zkrátka graffiti na dosud čisté ploše je pro mnohé výzvou k napodobení, doplnění či k předstižení nápisem či symbolem dalším, novým, větším a pestřejším.
Cílem našeho semináře je shrnout současný stav znalostí o možnostech odstraňování graffiti a preventivních nátěrech proti nežádoucím nápisům a v diskusi se podělit o názory na ně, zkušenosti s nimi i názory na problematiku graffiti obecně. Tento sborník spolu s výsledky průzkumu prostředků, který provedla společnost STOP v loňském roce, může, jak doufáme, při výběru vhodných postupů pomoci.
Petr Kotlík, předseda společnosti STOP