Velice živá odezva na „povodňový“ Zpravodaj, který jsme vydali v loňském roce, nám potvrdila dosti tíživou situaci majitelů či správců objektů v zatopených oblastech. Přestože existuje řada dostatečně kvalifikovaných (a seriózních) odborníků i firem, které mohou pomoci řešit jejich složitou situaci, informace o nich i o metodách a postupech vhodných pro likvidaci povodňových škod jsou velmi roztříštěné. Ti z nejaktivnějších, kteří se „propracují“ do novin, časopisů či dokonce do některé z televizních stanic, nejsou vždy ve vzdálenějších obcích dostupní a rovněž ne všichni jsou schopni poskytnout pomoc dostatečně odbornou, podpořenou teoretickými znalostmi. Mnoho postižených má zkušenosti s těmi, kteří nabízejí zásah na pomezí zázraku (za odpovídající cenu), aniž by se zázrak dostavil.
Požádali jsme proto společně s firmou Český Caparol několik odborníků, kteří se podíleli na diagnostice stavu, návrzích ošetření i na praktických zásazích na zaplavených objektech, o jejich zkušenosti s některými konkrétními problémy. Na dnešním semináři si budeme moci vyslechnout příspěvky zabývající se obecnými zkušenostmi s vysýcháním zaplavených objektů, bude diskutována nutnost či vhodnost odstraňování omítek a jejich náhrada např. omítkami sanačními. Posluchači budou moci získat i informace o nebezpečí mikrobiální kontaminace zaplavených objektů. Za velice zajímavý považujeme příspěvek zabývající se problematikou tepelněizolačních vrstev v zatopených stavbách.
Ukazuje se, že řada jednoznačných doporučení nemusí být vždy platná. Potvrzuje se, že pouze pečlivý průzkum stavu objektu – ona diagnostika nemoci – je základním předpokladem úspěšného zásahu. Jakékoliv všeobecné doporučování metod, postupů či materiálů s sebou nese v určitém konkrétním případě, v odlišných podmínkách, příp. při aplikaci jinou firmou nebezpečí selhání.
Věříme, že seminář bude pro účastníky zdrojem cenných informací, které jim pomohou likvidovat dosud existující škody způsobené loňskými záplavami. To bude nejpříjemnější odměna pro organizátory i autory příspěvků za jejich úsilí, které přípravě semináře (jenž nebyl v původním plánu činnosti na rok 2003) věnovali.
Petr Kotlík, předseda společnosti STOP