Program dnešního semináře je zaměřen na vybrané druhy historických úprav interiérů. Hojná modernizace obytných i veřejných budov, v horším případě jejich likvidace, představuje velké riziko zániku mnohdy velice zajímavých a často i historicky cenných řemeslných úprav stěn, podlah, dřevěných obkladů, dveří apod. U dalších, dosud existujících objektů je třeba stávající historické úpravy obnovit, doplnit či znovu vytvořit. Přestože byly technologie uvedených úprav v dřívějších dobách běžné, dnes většinou patří odborníci, kteří je zvládnou kvalitně provést, mezi „ohrožený druh“.
Příspěvky dnešního semináře jsou zaměřeny především na jednu z charakteristických povrchových úprav dřeva – fládrování. Vedle teoretických informací budou účastníci semináře moci získat i praktický obrázek o používaných nástrojích i vlastním provádění této dříve velmi rozšířené techniky. Další část příspěvků je věnována teracovým podlahám. Také tato technologie bývala dříve dosti běžná, postupně však byla vytlačována postupy méně pracnými a tedy levnějšími. Navzdory tomu se dodnes zachovala řada takto upravených podlah, které mohou po menších opravách dále bez problémů sloužit. Naopak nevhodný zásah může jinak kvalitní podlahu poškodit nebo zcela znehodnotit. Ve sborníku uveřejňujeme i příspěvek s přehledem typických úprav interiérů od konce 18. století do první poloviny 20. století.
Doufáme, že dnešní seminář pomůže při rozhodování, zda současné úpravy je nezbytné odstranit nebo je možno je kvalifikovaně obnovit a tak zachránit.
Petr Kotlík, předseda společnosti STOP