Klášter Porta coeli

Zpravodaj STOP, svazek 4, č. 4/2002

SDÍLET

Publikace je zdarma ke stažení po odeslání objednávky.

Popis

Klášter Porta coeli, Josef Zacpal, Podhorácké muzeum, Předklášteří u Tišnova

Proměny portálu konventního kostela cisterciáckého kláštera Porta coeli, Petr Macek, Ústav pro dějiny umění, FF UK Praha

Restaurování portálu z hlediska památkové péče, Zdeněk Vácha, SPÚ v Brně

Příspěvek archeologie k historii portálu, Josef Unger, PřF Masarykovy univerzity

Portál kostela Nanebevzetí P. Marie v klášteře Porta coeli. Statický průzkum a odvlhčení, Jan Vinař, Murus, s. r. o.

Petrologický výzkum západního průčelí kostela Nanebevzetí P. Marie, Zdeněk Štaffen, Orlické muzeum Choceň

Přírodovědný a technologický průzkum portálu, Tatjana Bayerová, Karol Bayer, technologové

Zpráva o restaurátorském průzkumu a postupech restaurátorských prací na portálu, Jan Bradna, sochař, restaurátor

Poslední letošní číslo Zpravodaje STOP se řadí mezi ty, které jsou věnovány konkrétním památkovým objektům. Rozšiřujeme tak řadu publikací s tématem Braunova Betlému u Kuksu či Levého soch a reliéfů v Liběchově, olomouckého Sloupu Nejsvětější Trojice nebo hradu Vízmburk.

Zmíněné publikace se snaží o ucelený popis stavu památky, o shrnutí její historie včetně minulých zásahů. Obvykle jsou zde shromážděny také informace o průzkumu, způsobech obnovy, konzervace či restaurování, případně další návrhy záchranných prací pro zachování památky. Soustředěním informací o objektu z pohledu odborníků různých profesí chce STOP přispět i k získávání dalších kontaktů a k posílení zájmu kompetentních míst o daný objekt a chce také pomoci hledat alternativní finanční zdroje a řešitelské skupiny odborníků.

Tématem tohoto čísla je jedna z nejcennějších gotických památek naší republiky, proslulý západní portál tišnovského kláštera Porta coeli (Brána nebes). Význam tohoto objektu i pozornost památkářské obce, se kterou byly práce sledovány, vyžadovaly při zpracování projektu restaurování i při samotném provádění mimořádnou důkladnost i pečlivost. Výsledek, jehož bylo při záchraně dosaženo, odpovídá vynaloženému úsilí. Proto jsme uvítali možnost otisknout stručné zprávy jednotlivých odborníků či odborných týmů, kteří se na obnově a restaurování podíleli.

Čtenář zde najde nejen stručné informace o historii a významu památky z dnešního pohledu památkové péče, ale i výsledky přírodovědného a archeologického průzkumu, stejně jako průzkumu statického či průzkumu a návrhu řešení ochrany objektu před vlhkostí. Posledním příspěvkem, nikoliv však významem, je zpráva restaurátora o restaurátorském průzkumu a postupech, které byly při vlastním restaurování použity. Shromážděné informace mohou sloužit jako užitečná dokumentace úspěšného konkrétního zásahu na cenné památce. Je zřejmé, že odborně dostatečně fundovaný pracovní tým, efektivní organizace prací a v neposlední řadě i finanční zajištění, které byly podmínkami kvality zásahu na objektu Porta coeli, se nemusí v případě jiných památek podařit soustředit. Nicméně probíraný zásah ukazuje na současné možnosti jednotlivých odborných skupin i kvalifikovaného „správce“ památky. Zpravodaj tak může sloužit i jako ukázkový příklad průzkumu stavu cenného objektu i navržených řešení jednotlivých problémových oblastí.

Petr Kotlík, předseda společnosti STOP

Kategorie VydavatelSTOPVydáno12/2002Počet stran68IdentifikátorISSN: 1212‐4168

Další publikace

Zpravodaj STOP, svazek 14, č. 2/2012

Zpravodaj STOP, svazek 11, č. 2/2009

Zpravodaj STOP, svazek 9, č. 4/2007