Moderní pracoviště památkáře

Sborník semináře STOP, 1. říjen 1998, Kloknerův ústav ČVUT v Praze

SDÍLET

Publikace je zdarma ke stažení po odeslání objednávky.

Popis

Obraz a dokument na PC, Ivan Vaněček, VŠCHT Praha

Práce s počítačem z hlediska ergonomie, Alena Tomanová, Hygienická stanice hl. m. Prahy

Memoria mundi series Bohemica – digitalizace rukopisů a starých tisků, Stanislav Psohlavec, Albertina icome Praha s.r.o.

Digitalizace starých rukopisů v Národní knihovně, archivace digitálních dat, Adolf Knoll, Národní knihovna ČR

Digitální fotoaparáty a počítač, Jiří Stupka, Profifoto s. r. o.

Digitalizace ve Státním ústředním archivu v Praze, představy a současný stav, Michal Ďurovič, Státní ústřední archiv, Praha

Dnešní seminář se poněkud liší od jiných našich setkání. Památky a péče o ně budou poněkud v pozadí, i když o ně půjde nakonec nejvíce. Hlavním předmětem zájmu budou na tomto semináři počítače, skenery, digitalizace obrazu, textové editory a databáze, zkrátka hardware i software, který je možno pro evidenci, dokumentaci i prezentaci uměleckých, řemeslných i technických památek použít.

Schopnost využívání počítačů patří dnes k jedné z důležitých „gramotností“ člověka. Samozřejmě, že je možné se počítačům úspěšně vyhýbat – psát na psacím stroji, počítat na kalkulačce (svým způsobem se však v tomto případě jedná o jednoduchý počítač), kartotéku mít na papírových lístcích a obrázky na fotografiích v krabicích. To všechno jde a zatím se mnohdy tak i děje. Ale… Využívání možností „počítačové práce“ velmi často urychlí rutinní činnost, tedy tu, která je pomocníkem vlastní činnosti odborné. Umožní lépe a na menším objemu uchovávat potřebné údaje, snadno je předávat i získávat od svých kolegů i z veřejných zdrojů a konečně dovolí i výsledky vlastní práce prezentovat v dokonalejší formě. Ovládnutí počítačů i potřebných programů stojí určitou energii. Ani pořízení potřebného zařízení a programového vybavení není zadarmo. Tato investice se ale vrátí usnadněním práce, jejím zrychlením a zpřesněním.

Většina nás, uživatelů počítačů, je smířena s tím, že naše znalosti umožňující využívání dostupných programů i zařízení neustále pokulhávají za možnostmi, které jsou k dispozici. A k tomu, aby toto pokulhávání bylo o něco menší, doufáme, že poslouží i tento seminář. Budiž nám software lehký a obrazovka nechť nám svítí.

Petr Kotlík, předseda společnosti STOP

Kategorie VydavatelSTOPVydáno10/1998Počet stran30

Další publikace

Sborník semináře STOP, 27. listopad 2003, Národní muzeum, Praha

Sborník semináře STOP, 27. březen 2003, Národní muzeum, Praha

Sborník semináře STOP, 24. říjen 1996, U kamenného zvonu, Praha