Moderní pracoviště památkáře

Sborník semináře STOP, 1. říjen 1998, Kloknerův ústav ČVUT v Praze

SDÍLET

Publikace je zdarma ke stažení po odeslání objednávky.

Popis

Obraz a dokument na PC, Ivan Vaněček, VŠCHT Praha

Práce s počítačem z hlediska ergonomie, Alena Tomanová, Hygienická stanice hl. m. Prahy

Memoria mundi series Bohemica – digitalizace rukopisů a starých tisků, Stanislav Psohlavec, Albertina icome Praha s.r.o.

Digitalizace starých rukopisů v Národní knihovně, archivace digitálních dat, Adolf Knoll, Národní knihovna ČR

Digitální fotoaparáty a počítač, Jiří Stupka, Profifoto s. r. o.

Digitalizace ve Státním ústředním archivu v Praze, představy a současný stav, Michal Ďurovič, Státní ústřední archiv, Praha

Dnešní seminář se poněkud liší od jiných našich setkání. Památky a péče o ně budou poněkud v pozadí, i když o ně půjde nakonec nejvíce. Hlavním předmětem zájmu budou na tomto semináři počítače, skenery, digitalizace obrazu, textové editory a databáze, zkrátka hardware i software, který je možno pro evidenci, dokumentaci i prezentaci uměleckých, řemeslných i technických památek použít.

Schopnost využívání počítačů patří dnes k jedné z důležitých „gramotností“ člověka. Samozřejmě, že je možné se počítačům úspěšně vyhýbat – psát na psacím stroji, počítat na kalkulačce (svým způsobem se však v tomto případě jedná o jednoduchý počítač), kartotéku mít na papírových lístcích a obrázky na fotografiích v krabicích. To všechno jde a zatím se mnohdy tak i děje. Ale… Využívání možností „počítačové práce“ velmi často urychlí rutinní činnost, tedy tu, která je pomocníkem vlastní činnosti odborné. Umožní lépe a na menším objemu uchovávat potřebné údaje, snadno je předávat i získávat od svých kolegů i z veřejných zdrojů a konečně dovolí i výsledky vlastní práce prezentovat v dokonalejší formě. Ovládnutí počítačů i potřebných programů stojí určitou energii. Ani pořízení potřebného zařízení a programového vybavení není zadarmo. Tato investice se ale vrátí usnadněním práce, jejím zrychlením a zpřesněním.

Většina nás, uživatelů počítačů, je smířena s tím, že naše znalosti umožňující využívání dostupných programů i zařízení neustále pokulhávají za možnostmi, které jsou k dispozici. A k tomu, aby toto pokulhávání bylo o něco menší, doufáme, že poslouží i tento seminář. Budiž nám software lehký a obrazovka nechť nám svítí.

Petr Kotlík, předseda společnosti STOP

Kategorie VydavatelSTOPVydáno10/1998Počet stran30

Další publikace

Sborník semináře STOP, 2. prosinec 1999, Národní muzeum, Praha

Sborník semináře STOP, 17. červen 1999, Národní muzeum, Praha

Sborník semináře STOP, 17. červen 1997, Muzeum hlavního města Prahy

Sborník semináře STOP, 18. duben 1996, SÚPP v Praze