Druhé letošní číslo Zpravodaje STOP je věnováno restaurování skupiny mimořádně zajímavých artefaktů – relikviáře sv. Reparáta a několika menších relikviářů z Českého Krumlova.
Ostatky svatých patřily v minulosti k ceněným dokladům spojení současného života s životem křesťanských světců v minulosti, byly mimo jiné i dokladem významu vlastníka. Vzpomeňme, jakou důležitost svatým ostatkům přikládal Karel IV. Kult ostatků křesťanských mučedníků se značně rozvinul v baroku, což souviselo s rostoucím významem katolické církve v té době (příkladem typicky českým je sv. Jan Nepomucký).
Protože posledních několik desetiletí církevním památkám nepřálo, tak i uchování většiny relikviářů dnes vyžaduje velmi často rozsáhlé restaurátorské zásahy. Jsou o to komplikovanější, že musí zahrnovat ošetření různých materiálů – od kostí přes textil, kovové nebo skleněné doplňky až po dřevěné schránky či vitríny.
Úvodní příspěvek tohoto čísla shrnuje obecné informace o původu tzv. světců z katakomb, jejichž ostatky se právě v době baroka staly relativně snadno „dostupnými“ a proto rozšířenými po celé Evropě, české země nevyjímaje. V dalších textech jsou popsány a obrazově dokumentovány nejdůležitější kroky restaurování objektů prováděné autorkami příspěvků s „láskou a péčí“, i když některé detaily působí na dnešního člověka poněkud (nezaslouženě) morbidně.
Petr Kotlík, předseda společnosti STOP