Vápenné omítky – Křivoklát 1998

Sborník semináře STOP, 10. září 1998, hrad Křivoklát

SDÍLET

Publikace je zdarma ke stažení po odeslání objednávky.

Popis

Význam složení omítek v památkové péči, Ondřej Šefců, SÚPP v Praze

Přírodní přísady do vápenných malt, Kateřina Vosátková, VŠCHT Praha

Vápenné omítky – experiment na Křivoklátě, Petr Kotlík, Ivan Vaněček, VŠCHT Praha

Scházíme se dnes na hradě Křivoklátu, abychom posoudili první výsledky akce, kterou v loňském roce zorganizovala společnost STOP spolu s některými firmami vyrábějícími vápenné (či vápenocementové) omítky ve formě suchých maltových směsí. Díky pochopení správy hradu nám bylo umožněno uskutečnit jednoduchý experiment, v němž jsme se pokusili vedle sebe, za shodných podmínek, vystavit povětrnosti několik typů omítek připravených z komerčně vyráběných směsí a omítek, které byly připraveny ze surovin přímo na místě. Složení omítek z první skupiny je výrobci formulováno tak, aby při dané ceně měly omítky z nich připravené optimální zpracovatelské i konečné vlastnosti. Jejich složení je při výrobě kontrolováno a tím je dosahováno stálých vlastností výrobků. Omítky z druhé skupiny byly připravovány z běžných surovin (včetně odleželé vápenné kaše), bez speciálních aditiv (s výjimkou dále uvedených), z dvou druhů písků, aniž by bylo předem upravováno zastoupení jednotlivých frakcí.

Nyní, po prvním roce od nahození, tedy budeme moci posoudit, jak která omítka odolává povětrnosti Křivoklátska, budeme moci ohodnotit i jejich barvu, charakter povrchu apod. Protože bychom rádi znali názory účastníků na to, jak právě vzhled jednotlivých materiálů splňuje jejich představy o omítce vhodné pro historické objekty, a rádi bychom, aby toto posouzení nebylo ovlivněno znalostí skladby jednotlivých směsí, ponecháme nejprve vzorky nanesené na zdi anonymní – bez konkrétního označení. Přiřazení omítek jednotlivým dílům nahozeným na zdi provedeme až v průběhu semináře.

Domníváme se, že význam tohoto jednoduchého experimentu je především v tom, že je možno porovnat vzhled a chování komerčních směsí s omítkami připravovanými přímo na stavbě, jejichž složení je známé. Vlastnosti těchto směsí jsou navíc porovnány s vlastnostmi obdobných omítek připravených laboratorním způsobem, což umožňuje např. ukázat vliv účinnosti míchání. A konečně jeho význam vidíme i v tom, že bude možné vzhled a chování všech nanesených omítek sledovat po delší časový úsek (po dobu několika let) a tím si udělat představu o vlivu jednotlivých faktorů (především složení) na jejich stav.

Členové společnosti by na tomto místě rádi poděkovali správě hradu Křivoklát, bez jejíhož souhlasu by se akce nemohla uskutečnit v tomto zajímavém prostředí. Děkujeme i všem firmám, které projevily o účast na experimentu zájem, aniž předem znali výsledek, a tím ukázaly odvahu vystavit svůj výrobek porovnání s výrobky jiných firem.

Petr Kotlík, předseda společnosti STOP

Kategorie VydavatelSTOPVydáno9/1998Počet stran24

Další publikace

Sborník semináře STOP, 1. říjen 1998, Kloknerův ústav ČVUT v Praze

Sborník semináře STOP, 2. duben 1998, Kloknerův ústav ČVUT v Praze

Sborník semináře STOP, 27. listopad 1996, Novotného lávka, Praha

Sborník semináře STOP, 18. duben 1996, SÚPP v Praze