Zvony

Sborník semináře STOP, 17. červen 1999, Národní muzeum, Praha

SDÍLET

Publikace je zdarma ke stažení po odeslání objednávky.

Popis

Zvon jako umělecké i technické dílo, Petr Rudolf Manoušek, zvonař, restaurátor

Vývoj a proměny zvonového inventáře, Petr Vácha, PÚ středních Čech

Zvon jako hudební nástroj, Radek Rejšek, Český rozhlas, carillonér pražské Lorety

Významné zvony na severní Moravě a ve Slezsku, Leoš Mlčák, Ateliér pro průzkumy, restaurování a rekonstrukce památek

Několik poznámek ke konstrukci a opravám zvonových stolic, Jan Vinař, Murus, spol. s r.o.

Soubor zvonů Národního muzea v Praze, Dagmar Stará, historička umění

Zvony mají mezi movitými památkami poněkud výsadní postavení. Spojují v sobě vlastnosti hudebního nástroje, uměleckého díla i technicky dokonalého odlitku. Příznačné je, že svým materiálovým složením a způsobem zhotovování jsou blízké jinému druhu kovových památek – dělovým hlavním. Proto také v dobách válečných byly čas od času zvony „rekvírovány“ a sloužily jako zdroj kvalitní kovové suroviny. Byl to svým způsobem opak pověstného „překovávání mečů v pluhy“.

Kvalitní zvon dokáže odlít pouze dobrý zvonař. A zvonaři musí být nejen zkušenými řemeslníky – kovolijci, ale i umělci, a protože „staví“ hudební nástroje, musí být odborníky i v tomto oboru. Někdy se zdá, že těch nároků je příliš. U dobrého zvonu se však poctivost, odbornost i nadání autora pozná. Ke zvonům patří neodmyslitelně i zvonice s promyšlenými konstrukcemi umožňujícími zavěšení a pohyb zvonů. I tato díla vyžadovala vysokou odbornost od svých tvůrců a dnes jsou často nejen technickými památkami, ale svým způsobem i díly uměleckými.

Řada zvonů, známých i méně známých, má pohnutou historii a dlužno říci, že ani dnes nejsou vždy zcela bez ohrožení. Nejen krádeže a vandalismus, ale i nedbalá údržba či rekonstrukce (samotných zvonů, závěsů), instalace elektrického pohonu apod. mohou způsobit nenahraditelné škody. Právě nedostatek informací o potřebách zvonů a o zásadách péče o tato díla nás vedl k uspořádání dnešního semináře. Skutečnost, že prakticky žádný z oslovených odborníků neodmítl napsat a přednést svůj příspěvek na tomto setkání, i váš zájem snad dostatečně dokazují naléhavost a aktuálnost tohoto tématu. Přejme si, aby ještě dlouho nezazněl mezi zvony ten, který ohlašuje onen pověstný konec.

Petr Kotlík, předseda společnosti STOP

Kategorie VydavatelSTOPVydáno6/1999Počet stran26

Další publikace

Sborník semináře STOP, 10. červen 2004, Národní muzeum, Praha

Sborník semináře STOP, 18. září 2003, hrad Křivoklát

Sborník semináře STOP, 20. květen 1997, Strojní fakulta ČVUT, Praha

Sborník semináře STOP, 22. duben 1997, Strojní fakulta ČVUT, Praha